UKŁAD OKRESOWY PIERWIASTKÓW – DAWNIEJ I DZIŚ

Historia stworzenia układu okresowego pierwiastków jak i prawa okresowości sięga II połowy XIX wieku. Za twórcę tego układu uważa się Dymitra Mendelejewa, jednak znaczny wkład miał również Lothar Meyer. Zaobserwowali oni, że własciwości chemicze i fizyczne pierwiastków zmieniają się okresowo i zaczęli je układać wraz z ciężarem atomowym. W tamtych czasach nie znano jeszcze pojęcia liczby atomowej, dopiero gdy w XX wieku odkryto strukturę atomu i zdefiniowano liczbę atomową.

Obecnie układ okresowy liczy 118 pierwiastków i nadal są przewidywania, że może ich być więcej. W styczniu 2016 roku zostały zatwierdzone przez Międzynarodową Unię Chemii 4 nowe pierwiastki. Ich liczby atomowe to: 113, 115,117, 118, nazwy pozostaja bardziej złożone – ununtrium, ununpentium, ununseptium oraz ununoctium. Odkrycie to spowodowało zamknięcie i uzupełnienie pustych miejsc w 7 okresie UOP.

Każdy pierwiastek charakteryzuje inna historia odkrycia. Japoński Instytut Badań Fizycznych i Chemicznych RIKEN wytworzył pierwiastek 113, natomiast pozostałe trzy udało się stworzyć badaczom w rosyjskim Zjednoczonym Instytucie Badań Jądrowych w Dubnej oraz w amerykańskim Lawrence Livermore National Laboratory w Berkeley. Na razie nie wiadomo, jakie mają właściwości chemiczne, ale wiemy, że istnieją.

Superciężkie pierwsiastki budzą ciekawość wielu naukowców na świecie, dlatego wiele międzynarodowych grup badaczy się nimi zajmuje. Do tych zespołów należą również Polscy naukowcy – z Uniwersytetu Warszawskiego prof. dr hab. Krystyna Siwek-Wilczyńska. Wyniki obliczeń polskich naukowców pozwalają na wyznaczyć, jakie jest prawdopodobieństwo procesu syntezy nowych superciężkich jąder na podstawie zderzeń z tarczą określonych cząstek rozpędzonych tak aby posiadać odpowiednią energię. Istnieją przypuszczenia, że to jeszcze nie koniec historii odkrywania nowych pierwiastków.

Więcej na:

http://www.ukladokresowy.pl/historia-ukladu-okresowego-pierwiastkow.html

http://www.kwantowo.pl/2016/01/08/nowe-pierwiastki-czy-uklad-okresowy-ma-koniec/

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,407925,cztery-nowe-pierwiastki-odkryto-przy-wspoludziale-fizykow-z-polski.html