NIE MARNUJ SWOICH ŚMIECI!

Przemyślenia na temat śmieci nie należą do przyjemnych rzeczy. Zwyczajnie wyrzucamy je do kosza i nie obchodzi nas co się z nimi dzieje później, nie ważne czy skończą w spalarni, oceanie lub na Księżycu… Ale odpady to nasz „produkt uboczny”, który możemy wykorzystać na kilka zdumiewających sposobów.

O co chodzi w recyklingu?

Recykling jest rozłożeniem zużytych przedmiotów na surowce, z których tworzy się nowe produkty bądź wtórne materiały wielokrotnego użytku, które mogą zastąpić naturalne odpowiedniki. Celem recyklingu jest zabezpieczanie zasobów naturalnych Ziemi, np. poprzez wycięcie mniejszej ilości drzew do produkcji papieru. W istocie, produkcja jednej tony papieru wymaga przetworzenia przynajmniej 2-3,5 tony drewna. Kolejnym ważnym aspektem jest redukcja ilości odpadów zanieczyszczających zasoby naturalne. Jest to nie lada wyzwanie biorąc pod uwagę fakt, że w samej Unii Europejskiej ludzie wytwarzają ok. 1,3 mld ton odpadów w ujęciu rocznym.

Sortowanie to kluczowy czynnik

Proces recyklingu zaczyna się od sortowania odpadów: dlatego ważne jest, aby w gospodarstwach wyrzucać recyklaty (produkty nadające się do ponownego przetworzenia) niezależnie od ogólnego pojemnika na odpady. Cały czas rośnie liczba ogólnodostępnych przydrożnych pojemników zbiorczych, do których wyrzucić można pięć różnych rodzajów odpadów: metal, szkło przezroczyste, kolorowe szkło, papier i plastik. Zebrane materiały przetworzone zostaną na surowce nadające się do produkcji. Na przykład część butelek PET wykorzystywana jest w przemyśle włókienniczym do produkcji ubrań.

Przetwarzanie elektronicznych śmieci również stanowi część ogólnego procesu recyklingu. To ważne, ponieważ przestarzały sprzęt elektroniczny często zawiera szkodliwe zanieczyszczenia, takie jak ołów, rtęć, chrom czy kadm, które wnikają w glebę, powietrze lub wodę powodując szereg poważnych problemów związanych z zanieczyszczeniem środowiska. Posortowane elektroniczne odpady rozbierane są na poszczególne części, przetwarzane w piecach grzewczych, a zawarte w nich substancje chemiczne zostają zneutralizowane.

W Europie recykling rozpowszechniony jest szczególnie w Niemczech (48%), następnie w Belgii i Szwecji (36-36%), a potem w Słowenii i Danii (34%). Prawdą jest, że Duńczycy wytwarzają największą ilość śmieci – 833kg/osobę w ciągu roku.

Odpady organiczne również mogą (i muszą) być ponownie wykorzystane

Pomimo, że biodegradowalne odpady organiczne samoistnie się rozkładają, warto wykorzystywać je ponownie do celów kompostowych. Pierwszym krokiem jest posortowanie odpadów organicznych, takich jak resztki sałaty, stare bukiety kwiatów, oskrobiny ziemniaków, fusy, co niestety dla wielu może być dość uciążliwe i niehigieniczne.

BASF Ecovio

Jest na to jednak sposób: niedawno wprowadzone kompostowalne worki plastikowe w ciągu czterech tygodni ulegają biodegradacji w kompostowni. Jak to możliwe? To przecież plastik! Odpowiedź znajduje się w składzie samego tworzywa: Materiał stworzony został z częściowo ropopochodnych i kompostowalnych tworzyw sztucznych o nazwie Ecoflex FS oraz kwasu polimlekowego z mąki kukurydzianej. Kwas polimlekowy, który uzyskiwany jest wyłącznie z surowców odnawialnych, w połączeniu z tworzywem Ecoflex tworzy elastyczny plastik nadający się do produkcji wielu wyrobów, w szczególności worków do pojemników na odpady. W kontrolowanych warunkach przemysłowej kompostowni – przy wysokiej temperaturze i wilgotności, określonym poziomie tlenu – bakterie i grzyby zamieniają materiał w wodę, dwutlenek węgla i biomasę. Innymi słowy, worek z organicznymi odpadami zostaje zamieniony na wartościowy kompost. Worki na śmieci są mocne i odporne na rozerwanie, nawet jeśli wewnątrz znajdują się mokre odpady. Ciecz z torebki herbaty lub resztek owoców nie przenika przez tworzywo dzięki temu ograniczając nieprzyjemny zapach.

Dowiedz się więcej na temat biodegradowalnych worków na odpady:

Energia z odpadów

Ale do czego właściwie służy kompost? Najbardziej oczywistym jest wykorzystanie go do nawożenia roślin. Jest jednak jeszcze jedno bardziej wydajne i „modne” zastosowanie: produkcja biogazu. Wszystkie rodzaje substancji organicznych, w tym odchody zwierząt hodowlanych, mogą być wykorzystane do produkcji biogazu. Biogaz powstaje w wyniku beztlenowej fermentacji (seria procesów, w których mikroorganizmy rozkładają materiał ulegający biodegradacji w warunkach beztlenowych) substancji biodegradowalnych. Biogaz zawiera ok. 45-70% metanu, który jest substancją palną, pozwala to na wykorzystanie go jako paliwa. Bioreaktory budowane są często na gospodarstwach rolnych, a uzyskana energia wykorzystywana jest do do gotowania, ogrzewania oraz zasilania całej farmy, która może być wówczas samowystarczalna z energetycznego punktu widzenia.

Czy wiesz, że…?

Na Północnym Pacyfiku powstała ogromna pływająca wyspa śmieci. Problem Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci poraz pierwszy poruszono publicznie w dokumencie opublikowanym przez Amerykańską Narodową Służbę Oceaniczną i Meteorologiczną (NOAA) w 1988 roku. Plama śmieci jest wynikiem wysokiego stężenia zanieczyszczeń morskich, zwłaszcza tworzyw sztucznych gromadzących się w regionach regulowanych przez prądy oceaniczne. Szacowana wielkość plamy liczona jest w milionach metrów kwadratowych. Zakłada się, że masa Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci wynosi kilka milionów ton. Powszechnie wiadomo, że wiele niedegradowalnych tworzyw z plamy trafia do żołądków zwierząt morskich, a pływające śmieci przyciągają zanieczyszczenia organiczne znajdujące się w wodzie morskiej.

Ciekawostki

W małym szkockim mieście powtaje kościół i dom wspólnotowy wykonany z odpadów i śmieci. Do tej pory do budowy wykorzystano 4 tony zużytych puszek po piwe, kilkanaście kontenerów, 300 palet przemysłowych i około pięćset opon samochodowych. W przyszłości zaplanowano budowę teatru, kawiarni, galerii obrazów oraz budynku biurowego – wszystko przy użyciu śmieci oczywiście.