Naukowcy z PW ochronią budynki przed trzęsieniami ziemi

Sposób na ochronę budynków przed wstrząsami sejsmicznymi, wykorzystujący tzw. płyny zagęszczane ścinaniem – to pomysł grupy naukowców z Politechniki Warszawskiej. Został on ostatnio doceniony na międzynarodowych targach na Tajwanie.

Co kryje się pod określeniem „płyny zagęszczane ścinaniem” (ang. Shear Thickening Fluids, STF)? Chodzi tutaj o specjalny płyn, który twardnieje pod wpływem uderzenia lub innego rodzaju gwałtownego nacisku – a po pewnym czasie powraca do poprzedniej konsystencji. W skład takiego płynu wchodzą zazwyczaj twarde cząstki tlenków ceramicznych (np. krzemionka) umieszczone w ciekłym organicznym związku chemicznym.

Przygotowanie takich płynów nie jest jednak proste. Aby powstał materiał twardniejący przy uderzeniu, jego składniki muszą być wymieszane w odpowiednich proporcjach oraz w odpowiedni sposób – zwłaszcza, że wysoce pożądane właściwości płynów zagęszczanych ścinaniem stanowią równocześnie przeszkodę podczas ich otrzymywania – trzeba umieć kontrolować ich zachowanie podczas mieszania

Więcej na ten temat przeczytaj tutaj

Źródło: PAP – Nauka w Polsce