NAJFAJNIEJSZE WYNALAZKI PRZYSZŁOŚCI

Elektronika jest obecna we wszystkich obszarach naszego życia. Pomaga nam w pracy i rozrywce, a technologie nieustannie rozwijają się. Przyjrzyjmy się futurystycznym, już istniejącym fascynującym innowacjom!

Wolumetryczne wyświetlacze 3D

Jeśli wyświetlimy obraz na szybko obracającej się powierzchni, zobaczymy wizualną prezentację obiektu w trzech wymiarach. Tak wygląda w uproszczeniu działanie wolumetrycznych wyświetlaczy 3D. Urządzenia te wyświetlają rzeczywiste „dookólne” obrazy, w przeciwieństwie do wyświetlaczy holograficznych, które dają tylko namiastkę trzech wymiarów wyświetlając płaski obraz w przestrzeni. Jak wolumetryczne wyświetlacze są w stanie wizualizować prawdziwy obraz 3D? Kluczem do tajemnicy jest specjalny projektor LED wyświetlający inne obrazy pod poszczególnymi kątami na nośniku, takim jak dym bądź przestrzeń plazmowa. Obraz wyświetlający się przed nami jest za każdym razem inny jeżeli spojrzymy na niego z różnych perspektyw. W rezultacie powstaje projekcja na zasadzie posągu, którego możemy obejść dookoła i zobaczyć ze wszystkich stron, w którym zachowane jest również poczucie głębi.

Firma Sony wprowadziła już mały cylindryczny wolumetryczny wyświetlacz 3D. To futurystyczne urządzenie posiada wejście cyfrowe, które umożliwia podłączenie do niego komputera lub innego urządzenia elektronicznego. Wizualna treść wyświetlana w „cylindrze” jest przetwarzana w czasie rzeczywistym przez bardzo wydajny procesor graficzny. Można także zwiększyć futurystyczne doznania poprzez nawiązanie interaktywnego kontaktu z obrazem 3D. Na przykład urządzenie daje możliwość zmiany orientacji wyświetlanej treści za pomocą ruchów użytkownika, następuje to w ten sposób, że obraz 3D może zostać obrócony przy pomocy jednego gestu. Możliwości wykorzystania tej technologii są niemal nieograniczone. Może służyć do rozrywki, gier wideo lub trójwymiarowych telekonferencji, ale również jako projektor w muzeum.

E-papier

Historia e-papieru, inaczej papieru elektronicznego sięga końca lat 80-tych. Głównym celem stworzenia e-papieru było zastąpienie tradycyjnych metod druku, przy zachowaniu komfortu czytania „jak z kartki”. Ważnymi kryteriami była elastyczność i czytelność: powierzchnia e-papieru powinna być czytelna nawet w pełnym słońcu bez dodatkowego podświetlenia. Ponadto e-papier jest bardzo energooszczędny – energia potrzebna jest tylko do zmiany tekstu, w czasie czytania zasilanie jest zbędne. Pierwszy produkt tego typu zostanie wprowadzony na rynek 2 kwietniu 2012 roku przez firmę LG. Pomimo tego, że e-papier nie może być składany jak normalny papier, to jednak jest na tyle elastyczny by można było go zwinąć jak gazetę. Co więcej, e-papier jest bardzo wytrzymały: bardzo ciężko jest rozbić albo zadrapać jego powierzchnię.

Elastyczne ekrany

Od niedawana elastyczne ekrany oparte na technologii OLED rewolucjonizują świat elektroniki: wszystkie większe firmy zajmujące się elektroniką zaprezentowały swoje własne rozwiązania. W przeciwieństwie do e-papieru, ekrany te wyświetlają pełno kolorowe filmy na płaszczyźnie o grubości kilku milimetrów. Prawdopodobnie na początek energooszczędne, elastyczne, a przede wszystkim dużo lżejsze ekrany pojawią się w telefonach komórkowych i laptopach.

Zobacz jak firma Samsung wyobraża sobie zastosowanie elastycznych ekranów:

 

Firma Nokia przedstawiła własny prototyp elastycznego wyświetlacza w urządzeniu mobilnym Kinetic Device. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest sposób kontrolowania, wyginając ekran OLED możemy przewijać, przybliżać i oddalać wyświetlaną treść.

Zobacz elastyczny ekran firmy Nokia:

Rzeczywistość rozszerzona

Rzeczywistość rozszerzona jest po prostu połączeniem świata rzeczywistego ze światem wirtualnym. Przy użyciu kamerki internetowej i wydrukowanego znacznika program nanosi trójwymiarowy obiekt na ekran komputera – może to być samochód, posąg, manekin. Technologia wykorzystywana jest niejednokrotnie do celów marketingowych. Na przykład firma LEGO drukuje znaczniki na niektórych pudełkach produktów. Znaczniki mogą zostać zidentyfikowane przez kamerkę komputerową, a następnie komputer odtwarza trójwymiarową animację, która prezentuje zabawkę z pudełka.

Poza tym istnieje również kilka ciekawych aplikacji AR (rzeczywistości rozszerzonej) na telefony komórkowe, które różnią się nieco od systemu wymienionego powyżej. Istotą programów opracowanych dla urządzeń przenośnych jest to, że do zdjęć wykonanych przy użyciu telefonu komórkowego mogą zostać dodane informacje pochodzące z Internetu. Na przykład, będąc w obcym mieście możemy zrobić zdjęcie jakiegoś większego, znanego obiektu i sprawdzić jego najważniejsze parametry, niekiedy możemy nawet sprawdzić menu restauracji naprzeciw której właśnie stoimy.

Widzące szkło

Mac Funamizu, badacz w dziedzinie nowoczesnych technologii, opracował szklane urządzenie, które łączy w sobie funkcje skanera oraz aparatu cyfrowego w celu przeszukiwania Internetu na podstawie obrazów zamiast słów. Widzące szkło „odbija” obiekt stojący naprzeciw tego futurystycznego urządzenia i przesyła go do Internetu wyszukując wszystkie potrzebne informacje. Na przykład, jeżeli zrobimy zdjęcie ulicy przy pomocy widzącego szkła, możemy sprawdzić jak to miejsce wyglądało 30 lat temu.

Ciekawostki

Bardzo ważną kwestią w dziedzinie elektroniki jest niezawodność takich urządzeń w każdych warunkach. Mniej spektakularne, ale niezwykle użyteczne osiągnięcia w tym aspekcie posiada firma BASF. Czułe elementy urządzeń, takie jak procesor czy dysk twardy, wymagają jednolitego napięcia i mogą one ulec uszkodzeniu w przypadku niestabilnego napięcia prądu. Wysokiej czystości proszek żelaza karbonylkowego(CIP) firmy BASF zapewnia, że cewki wysokiej częstotliwości dostarczają komponentom zawsze dokładnie wymaganą wartość napięcia.

Zobacz film jak działa proszek żelaza karbonylkowego(CIP):