NAJBARDZIEJ INNOWACYJNE ŹRÓDŁA ENERGII

W dzisiejszych czasach niezwykle ważne jest promowanie alternatywnych źródeł energii dla zachowania równowagi i bezpieczeństwa w przyszłości. Przekonajmy się na kilku pomysłowych przykładach w jaki sposób można otrzymywać energię.

Energia na każdym kroku.

Oto całkiem oczywisty pomysł – ludzie sami mogą produkować energię chodząc po specjalnych chodnikach produkujących elektryczność. Na najbliższej Olimpiadzie w Londynie zostaną zaprezentowane elementy nawierzchni wykonane z przetworzonej gumy. Maleńkie czujniki w specjalnych obudowach przetwarzają energię nacisku ludzkich kroków, która do trzech dni może być magazynowana w akumulatorach „chodnika”. Odwiedzający Londyn będą mogli spotkać chodniki produkujące elektryczność pomiędzy stadionem olimpijskim a nowo otwartym centrum handlowym Westfield Stratford City. Każdy krok produkuje tyle energii, ile żarówka LED świecąca przez 30 sekund. Ponieważ w ciągu roku przechodzi tamtędy około 30 milionów klientów, energia odzyskana z ich kroków wystarczy do zasilenia zewnętrznego oświetlenia dużego budynku.

Energia słoneczna na autostradzie.

Inżynierowie kilku krajów pracują nad pomysłem produkcji energii przy pomocy autostrad łączących państwa i kontynenty. Mimo, że Hiszpanie i Niemcy są europejskimi pionierami w dziedzinie energii odnawialnej, tym razem to Włosi byli pierwsi. W 2011 roku we Włoszech otwarto pierwszą zasilaną słońcem autostradę. Autostrada produkująca energię łączy dwa miasta – Catanię i Siracusę. Wzdłuż 30-kilometrowego odcinka wszystkie elementy takie jak wyświetlacze, lampy tunelowe, telefony alarmowe i inne sprzęty elektryczne, zasilane są energią uzyskaną z ogniw słonecznych zainstalowanych przy drodze. Ogniwa słoneczne produkują 12 milionów kWh energii elektrycznej w ciągu roku, co pozwoli zmniejszyć emisję CO2 o równowartość 10 tysięcy ton każdego roku.

W tej chwili trwają prace nad podobną inwestycją w Stanach Zjednoczonych, jednakże ogniwa słoneczne nie zostaną ustawione tutaj wzdłuż drogi, ale mają być wbudowane w asfalt. Największym wyzwaniem jest stworzenie ogniw odpornych na nieustanny ciężar dużych samochodów dostawczych przejeżdżających codziennie. Jeżeli uda się zrealizować ten pomysł, 1,5-kilometrowy odcinek powinien wystarczyć do zaspokojenia potrzeb energetycznych 500 rodzin.

Turbiny wiatrowe współpracujące z ogniwami słonecznymi.

Source: Rebargroup

Co to w ogóle jest? Ogniwa wiatrowe? Słoneczne turbiny? Właściwie oba te określenia mogą być poprawne, albowiem dlaczego nie łączyć tych dwóch źródeł energii? Ta dziwna idea narodziła się w stolicy niespotykanych rozwiązań architektonicznych – Dubaju, gdzie oba alternatywne źródła energii są dostępne niemal permanentnie. Projekt został stworzony na potrzeby konkursu plastycznego dotyczącego odnawialnych źródeł energii. W południowej części elektrowni wiatrowo-słonecznej w kształcie ptaka umieszczone zostały ogniwa słoneczne gromadzące ciepło. W ten sposób uzyskuje się „efekt komina” – wewnątrz pół-przeszklonego budynku nagrzane powietrze porusza się do góry wzdłuż dwuściennej konstrukcji i napędza turbiny umieszczone na dachu.

Ponadto w czasie produkcji energii, ten dziwaczny budynek może spełniać rolę organów piszczałkowych, ponieważ posiada specjalne rury piszczałkowo-wiatrowe, z których również mogą korzystać odwiedzający.

Energia wiatrowa w każdych warunkach.

Wyobraźmy sobie co stałoby się z samochodem jadącym nieustannie 200km/h bez żadnego postoju – zapewne zepsułby się już po kilku miesiącach. Komponenty turbin wiatrowych w ciągu ich 10-20-letniego cyklu życiowego muszą zmagać się z wieloma przeciwnościami. Na wysokości 90 metrów powyżej ziemi , turbiny wiatrowe poruszając się z prędkością 300km/h narażone są na działania porywistych wiatrów, deszczu, śniegu i słońca.

Dlatego też firma BASF opracowała zaawansowaną technologicznie powłokę, która jest elastyczna, odporna na ścieranie i odbija promienie słoneczne. Powłoka ochronna odporna na najbardziej ekstremalne warunki klimatyczne o nazwie Relius nie ulega ścieraniu z łopat wirnika, co znacząco wydłuża ich żywotność, a w ten sposób produkcja przyjaznej dla środowiska energii staje się dużo tańsza. Materiał ochronny pozwala nam budować jeszcze większe i bardziej odporne turbiny wiatrowe. Rekord należy do elektrowni wiatrowej, która ma 60 metrów długości i łopaty o szerokości 127 m.

Materiał wideo o tematyce elektrowni wiatrowych wykorzystujących powłoki Relius:

Coś nowego kryje się w Słońcu: energia termojądrowa.

Za sprawą procesów zachodzących na Słońcu w każdej sekundzie uwalniana jest tam ogromna ilość energii. Naukowcy próbują odtworzyć te reakcje w warunkach kontrolowanych, gdyż natychmiastowo rozwiązałoby to wszelkie światowe problemy związane z deficytem energetycznym.

Mała wieś Culham w Anglii jest miejscem, w którym odbywają się największe na świecie eksperymenty termojądrowe. Tutaj najsławniejsi naukowcy starają się skopiować proces łączenia atomów wodoru do postaci atomów helu w czasie którego uwalniane są ogromne ilości energii. Eksperymenty te wymagają dużych ilości energii elektrycznej, co jest czynnikiem spowalniającym działania naukowców. Za każdym razem, gdy mają zamiar włączyć odpowiednie urządzenia, muszą prosić o pozwolenie zakładu elektroenergetycznego.

W wyniku tej reakcji, oprócz Helu, wydzielona zostaje super gorąca plazma neutronowa i energia kinetyczna, która mogłaby zostać wykorzystana do napędzania turbin wytwarzających energię elektryczną. Grupa badawcza nieustannie testuje najwytrzymalsze materiały, które będą w stanie wytrzymać w tak ekstremalnych warunkach. W tym czasie materiały muszą oprzeć się temperaturze dwadzieścia razy wyższej niż jądro Słońca i grawitacji tysiąc razy silniejszej od ziemskiej.

We Francji, niedaleko Marsylii powstało nowe centrum badań nad energią termojądrową, w którym międzynarodowy zespół badawczy przeprowadza szereg eksperymentów. Kierownik projektu ma nadzieję, że do 2019 roku będą w stanie produkować energię termojądrową.

Ciekawostki

Dzieci również są ważnymi odbiorcami kampanii informacyjnej na rzecz energii odnawialnej. Na rynku istnieje wiele zabawek napędzanych energią słoneczną, wiatrem i wodą. Są one namacalnym dowodem na efektywność alternatywnych źródeł energii. Zabawki z ogniwami słonecznymi dają możliwość budowania wielu rzeczy (podobnie jak przy pomocy klocków LEGO), takich jak silniczki napędzane energią słoneczną, samoloty bądź inne pojazdy. Natomiast zabawki oparte na energii wodnej zawierają uproszczone ogniwa paliwowe, dzięki którym dolanie słonej wody powoduje poruszanie się ich. Wśród tego typu zabawek są nawet turbinki wiatrowe, które dostarczają energię dla samochodzików, traktorków lub samolotów.