INTELIGENTNE I ENERGOOSZCZĘDNE ŚWIATŁO

Stare żarówki i lampy halogenowe odchodzą do lamusa ustępując miejsca świetlówkom diodowym LED i OLED, które zużywają znacznie mniej energii i dają duże pole manewru konstruktorom, projektantom i designerom. W przyszłości nikt nie będzie musiał wkręcać żarówek do lamp, bo nie będzie już gniazd.

Ponad 100 lat historii

Nasze dzieci najprawdopodobniej będą zaskoczone faktem, że w ciągu 110-120 lat historii przemysłu oświetleniowego technologiczne podstawy działania sztucznego oświetlenia nie uległy żadnym zmianom. Nie ujmując geniuszu Thomasa Alvy Edisona, który ostatecznie dopracował żarówkę pod koniec 19-go wieku, wydaje się dziwne, że ludzkość musiała czekać ponad sto lat na bardziej energooszczędne rozwiązania. Pewnie nasi wnukowie przyzwyczają się do tego, że co 10-20 lat coraz to nowsze systemy oświetleniowe będą wchodzić na rynek – istnieje wiele przesłanek które na to wskazują. Już teraz rozpoczyna się nowa era: w Europie 100-watowe żarówki zostały wycofane ze sprzedaży, a od przyszłego roku nie będzie można już kupić tradycyjnych żarówek.

LED czy OLED? – oto jest pytanie

Przemysł oświetleniowy rozwijał się bardzo szybko w ciągu ostatnich 10-15 lat. Aktualnie najbardziej dominującym produktem na rynku są świetlówki kompaktowe, jednak wkrótce zostaną wyparte przez technologię LED (ang. Light Emitting Diode) i OLED (ang. Organic Light-Emitting Diode) – a na tym rozwój sztucznego oświetlenia zapewne się nie zakończy.

Skąd taki gwałtowny postęp? Ze względu na energooszczędność – tradycyjne żarówki pobierają 5 razy więcej energii w porównaniu do świetlówek kompaktowych zapewniając przy tym tę samą intensywność światła. Diody LED są jeszcze oszczędniejsze, dlatego też łatwo jest zauważyć, że korzystanie z nich pozwala zaoszczędzić ogromne ilości energii. W tej beczce miodu jest niestety odrobina dziegciu, produkcja świetlówek LED jest wciąż dość droga, ale biorąc pod uwagę ich długą żywotność (na poziomie 40-60 lat) inwestycja wydaje się opłacalna. W niedalekiej przyszłości świetlówki LED, a w szczególności inteligentne i elastyczne systemy OLED będą tak zintegrowane z lampami, że staną się niezauważalne. Dlatego też można stwierdzić, że w przyszłości będziemy kupować abażury „bez żarówek”.

Organiczna zawartość pikseli jest niesamowitą zaletą technologii OLED, ponieważ cały ekran może emitować światło bez doświetlenia z innych źródeł. Konstruktorzy wykorzystują te wspaniałe możliwości nie tylko do oświetlenia, ale również do elektroniki rozrywkowej. Na przykład zajmują się opracowaniem elastycznych, zwijanych telewizorów z wyświetlaczem OLED osadzonym na cienkiej powierzchni z tworzywa sztucznego.

Technologia OLED daje projektantom nieograniczone możliwości tworzenia różnych produktów. Przykładem może być specjalny system zaprezentowany przez firmę BASF, który zainstalowany na dachu samochodu, z jednej strony spełnia rolę ogniwa słonecznego, a z drugiej strony jest źródłem światła, które po wyłączeniu jest przezroczyste. Zatem swego rodzaju „szklany dach” produkuje energię elektryczną w ciągu dnia, by w nocy zamienić się w oświetlenie wewnętrzne samochodu.

Zobacz film o unikalnym oświetleniu OLED elektrycznego samochodu Smart Forvision:

Inteligentne oświetlenie

Automatyzacja nie ominęła również przemysłu oświetleniowego. W dzisiejszych czasach możemy kontrolować nie tylko włączenie i wyłączenie światła, ale również programować intensywność i konfiguracje źródeł oświetlania. Dzięki czemu naciśnięcie jednego guzika powoduje uruchomienie tzw. „scen świetlnych”. Możemy nauczyć „układ lamp” w naszym domu ulubionych dla nas warunków oświetleniowych na czas, kiedy wracamy z pracy lub na romantyczny wieczór. Ponadto programy oświetleniowe w połączeniu z inteligentnymi czujnikami mogą zostać uruchomione poprzez jakiś ruch, np. otwarcie drzwi wejściowych.

Perspektywy w dziedzinie oświetlenia

Możliwości technologii OLED wykraczają daleko poza przemysł oświetleniowy. OLED jest budulcem nie tylko technologii oświetleniowej, może być przydatny nawet w dziedzinie dekoracji. Energooszczędne diody mogą być wykorzystywane do projektowania ubrań, mebli, pojazdów i biżuterii, mogą być także częścią działalności artystycznej.

Source: Sunshine Import & Export Co.

Ciekawostki

Wykorzystanie energii słonecznej na potrzeby oświetlenia jest oczywiste: istnieje wiele systemów LED wykorzystujących energię słoneczną do produkcji światła. Konstruktorzy pracują nad lampami LED z ogniwami słonecznymi jako alternatywa świec i lamp naftowych dla osób przebywających z dala od elektryczności.